Godziny otwarcia
pn. - pt. 7:00 - 19:00
sob. 8:00 - 14:00
(brak świadczeń NFZ)
Rejestracja telefoniczna
+48 500 844 441 lub 14 696 09 61
3 powody, dla których warto badać poziom witaminy D

Wakacje minęły, właśnie wróciłeś z urlopu, ale nadal brak Ci energii? Dokucza Ci przygnębienie, albo inne objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie? A czy zbadałeś poziom witaminy D w swoim organizmie? Poznaj 3 powody, dla których warto zrobić to właśnie teraz.

1. Brak słońca przez długie miesiące
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać – wszyscy cierpimy na niedobór słońca. Wiosna i lato nie są w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na nie. A to przecież dzięki słońcu w naszej skórze wytwarzana jest witamina D. Jednak jej ilość powstała w ten sposób w znacznym stopniu zależy od pogody i naszego nasłonecznienia. Zdarza się, że jesteśmy zmuszeni od ograniczenia dobroczynnego działania słońca przez używanie kremów z filtrami UV. One bowiem dość silnie blokują pozytywne skutki przebywania w nasłonecznionych miejscach.
2. Męczące objawy niedoboru
Niedobór witaminy D nie daje konkretnych i natychmiastowych sygnałów. Mogą mu jednak towarzyszyć objawy, które powinny zwiększyć naszą czujność. Senność, zmęczenie, bóle głowy, a nawet stany depresyjne. Co prawda podobne objawy występują przy wielu innych problemach zdrowotnych, jednak warto na samym początku wykluczyć ten prozaiczny, związany z brakiem witaminy D.
3. Niedobór groźny w skutkach
O ile chwilowy niedobór nie wiąże się z niebezpiecznymi dla zdrowia chorobami, o tyle na dłuższą metę braki te mogą stać się powodem większych problemów. Witamina D, to witamina życia, dlatego, kiedy staje się nieobecna w organizmie, potrafi wywrócić nasz stan do góry nogami. Dokuczliwe alergie, obniżona odporność, wysokie ciśnienie krwi czy skoki cukru we krwi – wszystkie te schorzenia mogą zacząć nam dokuczać, jeśli poziom witaminy D będzie nieodpowiedni.

Badanie poziomu witaminy D możesz wykonać w CM Plus Medica. Szczegółowe informacje w zakładce Badania laboratoryjne .

Autorzy