Godziny otwarcia
pn. - pt. 7:00 - 19:00
sob. 8:00 - 14:00
(brak świadczeń NFZ)
Rejestracja telefoniczna
+48 500 844 441 lub 14 696 09 61
Czym jest analiza składu ciała? Rozmowa z mgr Karoliną Pagacz

Kiedy w grę wchodzi walka z nadwagą czy osiągnięcie lepszych wyników badań, najczęściej samodzielnie i „w ciemno” ustalamy nowe nawyki żywieniowe i plany treningowe. Okazuje się, że niezwykle przydatna w tych momentach staje się fachowa analiza składu ciała. Czym ona jest i gdzie można ją wykonać, tłumaczy mgr Karolina Pagacz, specjalista ds. żywienia i dietetyki.

Zwykle, jeśli zależy nam na zdrowej sylwetce, stajemy regularnie na łazienkowej, tradycyjnej wadze. Jednak chcąc naprawdę zapanować na swoim organizmem, powinniśmy skorzystać z analizy składu ciała. Czym ona dokładnie jest? I czego możemy się z niej dowiedzieć?

Analizę składu ciała przeprowadzamy przy pomocy analizatora BIA. Pacjent staje na specjalistycznej wadze diagnostycznej zawierającej na swojej platformie elektrody. Uwalniają one sygnał elektryczny o niskim natężeniu i dzięki oporowi, czyli impedancji, można określić skład ciała. Analiza pozwala na zbadanie zawartości tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, nawodnienia organizmu, masy kostnej, tkanki wisceralnej (brzusznej), podstawowej przemiany materii oraz wieku metabolicznego.

Dlaczego te wszystkie informacje są dla nas – dla naszej diety i naszego zdrowia – tak ważne?
Sama waga nie powie nam dużo o kondycji naszego organizmu. Można ważyć 60kg, czuć się świetnie oraz dobrze wyglądać, a można przy tej samej wadze mieć różne problemy zdrowotne i mieć zbędne centymetry. Dlatego ważne jest określenie dokładnego stosunku tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz pozostałych parametrów.
Dzięki uzyskanym wynikom możemy dobrać odpowiednią dietę, która pozwoli nam poprawić swoje samopoczucie oraz wygląd. Systematycznie przeprowadzana analiza składu ciała pozwala też śledzić zmiany, a tym samym skuteczność stosowanej diety i odpowiednio ją modyfikować.
Poznanie parametrów ciała stanowi też profilaktykę w zapobieganiu niektórych chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory czy choroby krążenia.

Analiza składu ciała to, zdaje się, proste badanie. Czy jednak warto się do niego jakoś specjalnie przygotować? Czy pewne nasze działania (np. obfity posiłek czy intensywne ćwiczenia) mogą mieć wpływ na wyniki?
Osoby, które chcą skorzystać z analizy składu ciała, nie powinny wcześniej: intensywnie ćwiczyć przez 12 godzin, pić alkoholu przez 48 godzin, czy też spożywać posiłku przez 4 godziny.

Kto powinien skorzystać z fachowej analizy składu ciała? Czy tylko osoby regularnie ćwiczące albo chorujące np. na cukrzycę? Czy są też jakieś przeciwwskazania do tego badania?
Analiza składu ciała jest dla każdego, niezależnie od tego czy ktoś chce schudnąć, przytyć czy też poprawić swoje samopoczucie. Warto co jakiś czas monitorować stan swojego ciała. Nawet jeśli mamy prawidłową masę ciała, możemy mieć problem z pozostałymi parametrami jak np. mineralizacją kości. Warto to sprawdzić.
Przeciwwskazania do badania to wszczepiony rozrusznik serca, ciąża, padaczka.

Jeśli już zdecydujemy się na analizę składu ciała, co powinniśmy zrobić następnie? Czy to wstęp do diametralnej zmiany diety?
Jeśli któryś z naszych parametrów nie jest w normie, to sygnał dla nas, aby zmienić styl życia – niekiedy będą to drobne zmiany np. picie większej ilości wody, spożycie większej ilości białka czy też włączenie aktywności fizycznej. Czasem jednak będzie to wymagać większych zmian. Musimy pamiętać, że dokonując zmian już teraz, pracujemy na nasze zdrowie za 5-10 lat. Jeśli nie wiemy jak to zrobić, warto umówić się na konsultację ze specjalistą, który nas pokieruje i pomoże podjąć odpowiednie kroki.