Godziny otwarcia
pn. - pt. 7:00 - 19:00
sob. 8:00 - 14:00
(brak świadczeń NFZ)
Rejestracja telefoniczna
+48 500 844 441 lub 14 696 09 61
EKG – najważniejsze informacje o badaniu w pigułce

Elektrokardiografia to badanie, za pomocą którego mierzy się czynność elektryczną i impulsy generowane podczas cyklu pracy serca. Jest to jedno z podstawowych badań w kardiologii oraz diagnostyce i monitorowaniu chorób układu krążeniu. Wykonywane jest praktycznie przy każdej wizycie w Poradni Kardiologicznej. Na czym polega i jak się do niego przygotować?

Czynność elektryczna serca zapisywana jest podczas badania w postaci wykresu za pomocą aparatu EKG. Pomiary dokonywane są na specjalnym papierze graficznym do zapisu EKG (a coraz już w formie elektronicznej na ekranie komputera). Badanie wykonywane jest przy użyciu 10 elektrod zamocowanych za powierzchni skóry. Każda elektroda mierzy potencjał na powierzchni skóry klatki piersiowej oraz kończyn górnych i dolnych (okolicy nadgarstków i kostek). Interpretacją wyniku zajmuje się kardiolog.

Kiedy skorzystać z badania?
Szczególne wskazania do wykonania spoczynkowego badania EKG dotyczą:

  • diagnostyki i monitorowania większości chorób w kardiologii a w zawłaszcza: zaburzeń rytmu i przewodzenia, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca czy wad zastawkowych,
  • kontroli leczenia lekami antyarytmicznymi (takimi jak amiodaron czy sotalol),
  • wstępnej diagnostyki omdleń i zasłabnięć,
  • przed testem wysiłkowym czy monitorowaniem EKG metodą Holtera,
  • kwalifikacji do zabiegów operacyjnych.

Jak się do niego przygotować?
Badanie jest całkowicie bezpieczne, trwa kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Warto wcześniej wziąć prysznic, co umożliwi odtłuszczenie skóry, a to z kolei poprawia przyleganie elektrod do ciała. Nie należy natomiast natłuszczać skóry żadnymi balsamami ani kremami.

Ubranie powinno być tak dobrane, by pacjent/pacjentka mógł/mogła się swobodnie rozebrać do pasa w celu przyklejenia elektrod do skóry klatki piersiowej w okolicy mostka.

W przypadku mężczyzn należy wydepilować przednią powierzchnię klatki piersiowej tj. tors, gdyż elektrody muszą przylegać bezpośrednio do skóry (wpływa to znacząco na jakość zapisu).

Wszystkie stałe leki przed i w trakcie badania należy przyjmować normalnie. Przed badaniem (co najmniej 24h) nie należy spożywać alkoholu. 2-3 godziny przed badaniem nie należy palić papierosów. Przed samym badaniem w przychodni należy odpocząć ok. 15 minut.

Autorzy