Godziny otwarcia
pn. - pt. 7:00 - 19:00
sob. 8:00 - 14:00
(brak świadczeń NFZ)
Rejestracja telefoniczna
+48 500 844 441 lub 14 696 09 61
Jak jedzenie może zmienić nasze życie? – 5 pytań do dietetyk Karoliny Pagacz

Czy ze wsparcia dietetyka powinni korzystać tylko ludzie z nadwagą? Jak możemy zmienić jakość swojego życia poprzez przyjmowane posiłki? Na wszystkie te pytania odpowiada mgr Karolina Pagacz, dietetyk, która o jedzeniu i jego wpływie na nasze zdrowie wie wszystko.

Dla wielu z nas dietetyk to jedno skojarzenie – dieta i leczenie nadwagi. Czy słusznie?
Powszechnym stało się uważać, że dietetyk zajmuje się głównie pomaganiem w utracie zbędnych kilogramów oraz w walce z nadwagą i otyłością. Jednak nic bardziej mylnego! Dietetyk pomaga także osobom, które borykają się z niedowagą czy chorobami dietozależnymi. Również osoby uprawiające sport oraz te, które chcą się nauczyć prowadzić zdrowszy styl życia mogą zasięgnąć jego pomocy.

Jakie choroby, schorzenia powinny nakłonić nas do skorzystania ze wsparcia dietetyka?
Do dietetyka powinniśmy się udać, gdy mamy cukrzycę, insulinooporność, nadciśnienie, miażdżycę, problemy z tarczycą, nietolerancje pokarmowe czy też odczuwamy dolegliwości związane z układem pokarmowym (zaparcia, biegunki, wzdęcia, zgagi). Również problemy z cerą, włosami i paznokciami, cellulit, nadmierny apetyt na słodycze czy niedowaga powinny skłonić nas do wizyty. Ponadto częste spadki energii w ciągu dnia, zmęczenie, ospałość są sygnałem do zmian.

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Co w takim razie oznaczają dla nas różne nawyki żywieniowe i co może zmienić w naszym życiu nowa dieta?
To, jak się odżywiamy oraz jaki prowadzimy styl życia, ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie. Wiele chorób, takich jak cukrzyca oraz choroby sercowo-naczyniowe zależą właśnie od stylu życia. Nieprawidłowe odżywianie przyczynia się do chorób, a właściwe nie tylko im zapobiega, ale także leczy. Tak więc nowa dieta może dużo zmienić w naszym życiu. Zyskamy zdrowie, dobre samopoczucie, dużo energii oraz ładną sylwetkę!

Czy z pomocy dietetyka można skorzystać także wtedy, gdy nie cierpi się na żadne konkretne schorzenia?
Oczywiście! Każda osoba bez względu na to czy jest szczupła, ma nadwagę, choruje czy też jest zupełnie zdrowa może umówić się na konsultacje. Dietetyk przeprowadzi z nami kompleksowe badanie składu ciała, gdzie dowiemy się m.in. ile mamy tłuszczu, mięśni, wody, kości, czy też jaki jest nasz wiek metaboliczny. Znajomość tych parametrów pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Przecież każdy z nas może czuć się jeszcze lepiej i mieć więcej energii. A musimy pamiętać, że na nasze zdrowie i samopoczucie pracujemy sobie już dziś, i to czy za kilka lat będziemy czuć się świetnie i dobrze wyglądać, zależy też od tego, co dzisiaj znajdzie się na naszym talerzu.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?
Podczas pierwszej wizyty zostanie przeprowadzona kompleksowa analiza składu ciała, dlatego też nie powinno się wcześniej przeprowadzać żadnych głodówek. Około dwie godziny przed samym przyjściem zaleca się nie jeść ani pić większych ilości płynów. Na konsultację dobrze byłoby zabrać kartkę z wypisanymi chorobami, na które cierpimy oraz leki, które zażywamy. Wskazane byłoby też wziąć ze sobą aktualne wyniki badań (morfologia krwi, TSH, lipidogram, poziom cholesterolu, badanie ogólne moczu itp.). Warto kilka dni przed spotkaniem notować wszystko, co jemy, w jakiej ilości
i o której godzinie.