Godziny otwarcia
pn. - pt. 7:00 - 19:00
sob. 8:00 - 14:00
(brak świadczeń NFZ)
Rejestracja telefoniczna
+48 500 844 441 lub 14 696 09 61
Jak zadbać o swoje stopy świadomie? Rozmowa z mgr Kornelią Tabor, podologiem

Podologia stanowi specjalizację, o której często wiemy niewiele. Choć problemy, które rozwiązuje, towarzyszą nam na co dzień. Okazuje się, że naszymi stopami i ich schorzeniami zajmuje się konkretna dyscyplina – i to właśnie o niej rozmawiamy z mgr Kornelią Tabor, podologiem.

Kim jest podolog i z jakim problemem powinniśmy się do niego zgłosić?
Jeszcze do niedawna w Polsce zawód podologa nie był zbyt popularny. Obecnie możemy zauważyć rosnącą liczbę gabinetów, w których pracują osoby zajmujące się problemami podologicznymi. Należy wyraźnie zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem, posiada jednak wiedzę niezbędną do tego, aby zajmować się rozpoznawaniem oraz rozwiązywaniem problemów obejmujących stopy. Do 2015 roku było to zajęcie zakwalifikowane w dziale kosmetologii, od kilku lat znajduje się natomiast w gronie zawodów paramedycznych. Zadaniem podologa jest diagnoza schorzeń, a następnie dobór odpowiedniego postępowania zabiegowego. Podologia dzieli się na ortopedyczną i zabiegową. Ta pierwsza skupia się na zbadaniu postawy w statyce i dynamice oraz badaniu biomechanicznym stopy. Druga obejmuje terapię wrastających paznokci, brodawek, odcisków, pękających pięt, paznokci zmienionych chorobowo, a także stopy cukrzycowej.

Podolog to nie lekarz, dlatego z pewnymi problemami należy zgłosić się bezpośrednio np. do chirurga. Jakie to sytuacje, schorzenia?
Do chirurga należy się zgłosić, jeśli wiemy, że terapia podologiczna nie przyniesie efektu lub pogorszy stan miejscowy. Gdy pojawia się nasilenie dolegliwości bólowych, nieestetyczny wygląd płytki paznokciowej, owrzodzenia, nadżerki, nasilone infekcje. Warto skorzystać z pomocy chirurgicznej w przypadku przerośniętych wałów okołopaznokciowych, które konfliktują z brzegami płytki paznokciowej, deformacjami w obrębie opuszka palucha, egzostozami podpaznokciowymi itd.

Jak wygląda konsultacja u podologa? Jak należy się do niej przygotować? Czy trzeba wcześniej wykonać jakieś badania?
Wizyta u podologa zazwyczaj rozpoczyna się od rozmowy, podczas której specjalista zbiera wywiad chorobowy. Pytania są proste, dotyczą: celu wizyty, występujących dolegliwości, czasu trwania problemów, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, dotychczasowych metod leczenia występujących dolegliwości. Następnie pacjent proszony jest o zdjęcie obuwia i zajęcie miejsca na fotelu podologicznym. Podolog dokładnie ogląda stopy – ocenia kształt, deformacje, stan skóry i paznokci. Czasem decyduje o przeprowadzeniu dodatkowych badań np. mykologicznych. Wszystkie te czynności są całkowicie bezbolesne. Jak przygotować się do wizyty? Zalecane jest umycie stóp i nie nakładanie balsamów i maści. Można mieć przy sobie wyniki badań, które były przeprowadzone w ostatnim czasie np. RTG, badanie mykologiczne. Nie należy wstydzić się wyglądu swoich stóp. Jeżeli posiadają jakiekolwiek mankamenty estetyczne, podolog postara się przywrócić im dobry wygląd.

Czy leczenie u podologa wymaga długich okresów czasu? Zdaje się, że schorzeń związanych z paznokciami, stopami nie da się pozbyć tak szybko…
Tak naprawdę wszystko zależy od tego, z jakim problemem się zgłaszamy. W niektórych przypadkach wystarczy jednorazowa wizyta, inne wymagają serii zabiegów i kilkumiesięcznej terapii.

Jak dbać o stopy na co dzień? I jak znaleźć motywację, by o nie dbać?
Przede wszystkim powinniśmy zakładać wygodne obuwie. Jeśli chodzi o pielęgnację, to najważniejsze jest regularne nawilżanie skóry stóp maściami lub kremami. Warto pielęgnować stopy przez cały rok. Największą motywacją powinien być ładny wygląd naszych stóp.

Autorzy